Books

Marley a já aneb Život s nejhorším psem na světě

11. srpna 2011 v 16:49 | Tarina S.

http://weheartit.com/NÁZEV: Marley a já aneb Živto s nejhorším psem na světě
AUTOR: John Grogan
NAKLADATELSTVÍ: Ikar (originál - William Morrow & Co, Inc., později Harper)
ROK VYDÁNÍ: 2007 v ČR, originál v roce 2005 (další verze obálek díky filmu v roce 2008)
POČET STRAN: 344
HODNOCENÍ OBÁLKY: 3/5

http://weheartit.com/
Obálka i anotace knihy Marley a já mohou vyvolávat dojem další americké komedie, zvlášť když byla i zfilmovaná. Ale tahle knížka "klame tělem". Zvířata sami o sobě jsou vděčné téma pro spisovatele, ale John Grogan nepsal jen o části života se zlobivým psem. Nevymýšlel knihu, o které doufal, že z ní bude film a on se proslaví. On tuhle knihu žil. Je plná dojemných okamžiků, veselých zážitků, hádek a nových poznání, jaké zažíváme i my sami každým dnem.

http://weheartit.com/
John a Jenny Groganovi jsou oba novináři. Tak trochu to z nich dělá spřízněné duše. Kniha začíná v okamžiku jejich svatby a začátku společného soužití. Když se Jenny povede zahubit i kytku, kterou dostala od Johna, tak poprvé přijde řeč na děti. John z toho není zrovna moc nadšený, ale nedává to najevo. V práci mu kamarád poradí, ať jí koupí štěně. Bude taky roztomilé, náročné na výchovu, bude mít spoustu požadavků - dokonalý předstupeň dítěte. John měl v dětství psa Shauna, který byl ukázka perfektního psa, takže se ničeho nebojí a dojede s Jenny vybrat labradora, kterého pojmenují Marley. Jenže z roztomilého štěňátka se za pár týdnů vyklube tank, co dokáže sežrat vše co mu stojí v cestě a má panickou hrůzu z bouřek.

http://weheartit.com/
Groganovi se přestěhují na slunnou Floridu a zvykají si na společný život s Marleym. Po druhé lekci je vyhodí ze cvičitelské školy, po bouřkách nalézají zdánlivě nerozbitnou garáž v neuvěřitelném stavu, nové stěny poslintané, pohovky roztrhané, odpadkové koše převrácené, ... Ani krocan na Díkuvzdání nebo zlatý řetízek neujdou pozornosti Marleyho tlamy. Překvapivě si Marley najde i zálibu v ovoci, konkrétně v mangu. Úspěšně kazí romantické večeře a vítá návštěvy s otevřenou náručí. Doslova. Marley dokázal sežrat i nesežratelné. Jak bylo v knize - "Ne všechno se dalo sežrat tak snadno a Marley zvracel s lehkostí dlouholetého bulimika."

http://weheartit.com/Kniha se ale nezaměřuje jen na katastrofy, co Marley způsobuje, ale i na život Johna a Jenny. Někdy si chtějí vyjet na víkend do hotelu za romantikou a najdou Marleymu hlídání. Jenže hlídání to zrovna psychicky nezvládá a výběr hotelu taky nebyl zrovna jeden z nejšťastnějších. Jak prohlásil John první noc - "Necítím se tady úplně dobře... Víš, asi bych zvládnul dívajícího se Ježíše a jeho matku, ale tohohle porcelánového papeže neskousnu."
Kniha popisuje i stěhování Groganových do nového prostornějšího domu, kde bude snadnější vychovávat děti. Ikdyž ne o moc, o to se Marley postará. Děti nakonec postupně přijdou tři. Sem tam se vyskytne i nějaká hádka, deprese, ale to k životu se psem a třemi dětmi tak nějak patří. A samozřejmě - Marley taky stárne. Je čím dál nemocnější, začíná z něj být klidnější vyrovnaný pes, ale nikdy se v něm nestratí ta štěněcí jiskra.

http://weheartit.com/Takže, dámy a pánové, ke konci si připravte balíček papírových kapesníčků (ikdyž radši dva) nebo vás s okamžitou platností prohlašuji za bezcitné tvory. Rozhodně mohu všem knihu (popř. i film) jen doporučit. Majitelé psů budou knihu zřejmě prožívat více, ale nějak to určitě zasáhne každého. Není to nijak náročné čtení, ideální na léto, řekla bych. Ze začátku se budete u čtení knížky jen přihlouple usmívat, ale čím víc se budete blížit ke konci a budete vědět co stane, jen si to nebudete chtít přiznat, tak opravdu doporučuji bednu kapesníků alespoň nadohled. Pomůže to. A když se po dočtení knihy zamyslíte, tak vám dojde, že to přece jen byl dobrý konec, jen ne takový, jak by si ho vysnil Hollywood a milovníci amerických rodinných komedií.

Na závěr bych ráda přiložila citát z knihy, který se objevil i ve filmu.

"A dog has no use for fancy cars, big homes, or designer clothes. A water log will do just fine. A dog doesn't care if you're rich or poor, clever or dull, smart or dumb. Give him your heart and he'll give you his. How many people can you say that about? How many people can make you feel rare and pure and special? How many people can make you feel extraordinary?"

Jonas: Krásní mrtví #1 - Eden Maguire

23. dubna 2011 v 18:47 | Tarina S.
C24890_largeNÁZEV: Jonas
SERIE: Krásní mrtví (Beautiful dead)
DÍL: první (z tetralogie)
AUTOR: Eden Maguire
ROK VYDÁNÍ: poprvé v roce 2009, v ČR v roce 2011
NAKLADATELSTVÍ: Fragment (originál - Hodder Children's Books)
POČET STRAN: 271 s.
ČETLA JSEM: v češtině, paperback
HODNOCENÍ OBÁLKY: 4/5
HODNOCENÍ KNIHY: 3/5

OFICIÁLNÍ ANOTACE:
Nejsou živí. Nejsou mrtví. Něco mezi tím. V průběhu jednoho roku zemřou za podivných okolností čtyři mladí, krásní lidé, studenti ellertonské střední školy. Jonas, Arizona, Summer a - Phoenix. Ta poslední smrt zasáhne Darinu nejvíc. Byl to její kluk, její veliká, největší láska… Je její setkání s Krásnými mrtvými skutečné? Co znamenají ta andělská křídla, která vidí, slyší a která nakonec sama dostává? Jonas zemřel jako první, zabil se na motorce. Ale je tolik nezodpovězených otázek… Odhalí Darina včas temná tajemství tajemství, aby tak vykoupila duše Krásných mrtvých?

PŘÍBĚHhttp://1.bp.blogspot.com/-q6Sm2DQqacQ/TaA1e8V-6uI/AAAAAAAAAQs/2WdMww4ReFg/s1600/chata.jpg
Autorka očividně nemá ráda takzvané chození okolo horké kaše a zavádní nás rovnou do středu dění. Někomu se to nemusí líbit, na mě to udělalo dojem. Hned na první straně už začíná akce, takže žádné pomalé proplouvání do děje nečekejte! Darině před 2 dny zemřel při rvačce přítel Phoenix. Ve stejném roce zemřeli i další tři studenti Ellertonu - Jonas, Arizona a Summer. Všichni čtyři se vrátili z limbu na "odvrácenou stranu", jako Krásní mrtví - hmotnější než duchové, ale k lidem mají daleko. Prakticky jsou zombie. Vede je jejich svrchovaný pán Hunter, kterému nemohou odporovat. Lidé o nich nemají vědět, ale Darina je přesvědčí, že jim může pomoct. Každý Krásný mrtvý má přesně rok na objasnění toho, co bylo na jeho smrti dosud nejasné. První kniha se věnuje Jonasovi, který má výročí smrti za deset dní. Moc času mu nezbývá. Rozhodně příběhu nemůžu vytknout neoriginálnost, to se série "Krásní mrtví" netýká.

více v pokračování článku...

13 reasons why / Proč? 13x proto

22. února 2011 v 18:01 | Tarina S.
Originální název: 13 reasons why
Český název: Proč? 13x proto
Autor: Jay Asher
Rok vydání (EN): 2007
Počet stran: 230
Já četla: CZ verzi, paperback
Moje hodnocení originálního obalu: 4/5
Moje hodnocení českého obalu: 1/5

» Clay Jensen je úplně normální kluk. Žije si svůj život jako ostatní středoškoláci. Clay je normální chytrý kluk, který je docela oblíbený mezi rodiči, nedělá problémy. Dá se říct, že na jeho životě není nic zvláštního. Až do chvíle, kdy spatří před dveřmi svéh domu krabici od bot. A v sedm magnetofonových kazet. Upřímně, kdo si v dnešní době pouští magnetofonové kazety? Lépe řečeno, kdo je má na čem přehrát? To Clay nejprve také zaskočí, ale v garáži najde starý magneťák. Teď už mu nic nebrání v poslechu kazet. Tlačítko "play" v tu chvíli vypadá ještě zcela bezpečně. Dokud se z reproduktorůneozve hlas jeho spolužaky Hannah Bakerové... která spáchala sebevraždu. Hannah nahrála ještě před svou smrtí na 13 stran pásků 13 ppříběhů. Každá strana pásky patří jednomu člověku, který svými činy způsobil její sebevraždu. Clay postupně objevuje pravdy o spoustě lidí, co zná. Jenže kdy přijde jeho páska? Teď už tlačítko "play" na magneťáku nevypadá tak přívětivě...

Nový pohled na upíří svět - Darren Shan

27. října 2010 v 15:02 | Tarina S.

Darren Shan je dvanácti dílná ságy od irského spisovatele Darrena O'Shaugnesseyho.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   Darren Shan je normální lidský chlapec, který jednou neposlechne radu svého učitele a spolu se svým kamarádem Stevem navštíví Panoptikum zrůd (Cirque du freak). Darren je blázen do pavouků, což zapříčiní spoustu problémů! Poté, co uvidí neuvěřitelné číslo Lartena Hroozleyho a jeho pavouka Madame Okty se Darren rozhodne, že Oktu ukradne a začne s ní cvičit on! Jenže to samozřejmě nemůže skončit dobře! Jednou, když přijde Steve Darrena navštívit se Okta vymkne jeho kontrole a kousne Stevea! Asi nemusím zmiňovat, že je smrtelně jedovatá! A aby toho nebylo málo, tak Darrena rozhodí zjištění, že pan Hroozley je upír a nabízí mu lék ny Stevovu záchranu... háček je v tom, že se Darren bude muset stát jeho upířím pomocníkem! Takže si s Hroozleym vymění krev a to změní celý jeho dosavadní život!

   Bude se muset s Hroozleym vydat na spoustu nebezpečných dobrodružství, kde se vzájemně sblíží a potkají spoustu různých... ehm, stvoření :) Chvíli cestují s Panoptikem, jenže se musí rozdělit a vydat se na Upíří horu obhájit Darrenovu existenci... a tím to zaručeně nekončí!
oddělovač by http://t-m-r.blog.cz/

Seznam přání (The Wish List) - Eoin Colfer

19. září 2010 v 15:53 | Tarina S.
Obálka: Seznam přáníSEZNAM PŘÁNÍ (THE WISH LIST)
Napsal: Eoin Colfer
V roce: 2006 (v ČR)

Meg Finnová je trnáctiletá dívka, která nemá ráda svého nevlastního otce a má doma problémy, tak se rozhodne odjet. Jenže je tu takový malý, ale celkem podstatný problém - peníze. Naskytne se řešení - vykrást starého penzistu. Meg to uskutení se svým...ehh...řekněme známým Krkounem a jeho psem. Jenže na poslední chvíli Meg trápí špatné svědomí a chce toho nechat, což se samozřejmě nelíbí Krkounovi a celá akce se zvrtne v děs a končí Meginou a Krkounovou smrtí.

Krkoun si to bez okolků zamíří rovnou do pekla, ale s Meg je to trošku složitější. Její váhy dobrých a zlých skutků jsou vyrovnané. Tak se svatý Petr rozhodne poslat ji zpátky na zem, kde má pomoct onomu penzistovi a tím si vylepšit skore k dobru, aby mohla být vpuštěna do nebe.

Starý penzista nejdřív nedokáže uvěřit, že by mohla Meg existovat, duchové přece nejsou! Ale po nějaké době se z ní stane jeho imaginární kamarádka a on jí ukáže seznam přání, které by si chtěl splnit ještě než zemře. Většinu z nich Meg považuje za naprosté hovadiny, ale tak co má dělat?

Samozřejmě se to neobejde bez problémů. Peklo se totiž Meginé duše nechce jen tak bez boje vzdát...

Tarinino hodnocení: 8/10
Kniha se mi sama o sob sice líbila, ale přeci jenom mi tam pár věcí nesedělo. Možná to bude překladem, ale jméno Krkoun... avšak rozhodně doporučuji přečíst. Kniha zaujme, jako vlastně všechno od Colfera :))

Koralina (čtenářský deník)

13. června 2010 v 20:38 | Summer
http://www.fantasyshop.cz/gfx/upload/fs_on_200752915458.jpg
NAPSAL: Neil Gaiman (přeložila:Ladislava Vojtková)
ILUSTROVAL: Dave McKean
ROK VYDÁNÍ: 2002 (2003 v Čr)
NAKLADATELSTVÍ: Polaris (v Anglii: Harper Collins Publishers)
HL. POSTAVY: Koralina Jonesová, ,,druhá" matka
VEDLEJŠÍ POSTAVY: kočka, matka, otec (druhý otec), slečna Spinková (druhá slečna Spinková), myši, slečna Forciblová (druhá slečna Forciblová), mistr Bobo (druhý mistr Bobo), duše dvou dívek, duše malého chlapce, krysy, ...

CITÁT: ,,V tomhle počasí ven nepůjdeš, Koralino Jonesová" (řekla Koralinina matka)
,,Víš přeci, že tě miluji" (řekal Koralinina druhá matka.)

MŮJ NÁZOR: Tahle knížka se mi moc líbila. Ostatně jako všechny, které jsem dočetla až do konce :DAle tahle mne zároveň chvílemi děsila. Líbilo se mi, jak pan Gaiman ukázal, že ve světě druhé matky se hodně věcí tváří být hodné a hezké, a přitom nejsou a naopak. Tak je to často i v reálném světě :(  8/10

STRUČNÝ OBSAH: Koralina Jonesová se se svými rodičemi nastěhovala do nového bytu. Když bylo ošklivé počasí, tak se Koralina začala nudit. Nemohla totiž ani jít otravovat slečny Spinkovou a Forciblovou ze spodního bytu, ani bláznivého mistra Bobo z horníhopatra.
Tak se rozhodla prozkoumat byt. Zjistila, že má čtrnáct dveří a jedny jsou zamčený. Když je odemkla, uviděla za nimi jen zeď.
maminka šla nakoupit a Koralina se rozhodla ještě jednou kouknout do dveří. Tentokrát tam, ale žádná zeď nebyla. Místo ní tam byl tunel. Koralina byla od přírody zvědavá, tak do něj vlezla. Na druhé straně na ní čekal byt tomu jejímu podobný, jako vejce vejci, jenže úplně jiný.
Šla se podívat do kuchyně. Tam na ní čekali její rodiče, jenže na nich bylo něco zvláštního. Měli místo očí knoflíky. Řekli Koralině, že jsou její ,,druzí" rodiče. Koralina s nimi strávila zbytek večera a zjistila, že jsoumnohemlepší, než její opravdoví rodiče, ale cítila na nich něco divného, tak se potom  raději vrátila ke svým pravým rodičům, jenže oni nepřicházeli.
Když se vnoci vzbudila a šla se napít zastavila se před zrcadlem. V něm uviděla její rodiče. Pravé rodiče. Náhle matka dýchla a napsala na sklo POMOZ NÁM! Koralina věděla, kde jsou...za zavřenými dveřmi! Nemohla dělat nic jiného než se vydat za nimi. Chvíli se procházela po domě a úpotkala černou kočku, kterou už dříve viděla. Kočka jí poradila, ať vyzve druhou matku na souboj!
 
 

Reklama
Reklama